Calathea Sanderiana – listy vybarvené voskovkami

Rod Calathea je součástí čeledi Marantaceae. Jsou to rostliny původem z tropických a subtropických oblastí Střední a Jižní Ameriky, konkrétně z deštných pralesů Brazílie, Venezuely, Kolumbie a dalších zemí.

Obsah článku

Listy Calathea Sanderiana či Ornata listy vynikají svým naprosto unikátním vzorem. Tmavě zelená plocha má na sobě proužky světle růžové a žluté barvy. Listy jsou oválné a do špičky.

Světelné podmínky

Pro calathey jsou optimální světelné podmínky klíčové pro jejich zdraví a krásu. Rostlina preferuje jasné ale nepřímé světlo. Přímé sluneční paprsky by mohly poškodit listy a vést ke ztrátě barev. Jejich přirozeným stanovištěm jsou podrostové vrstvy lesů, kde se nachází pod stínem stromů. Proto Calathea zvládne i polostinné místo, kde ale může zpomalit růst.

Teplota a vlhkost

Vzhledem k jejímu původu z tropických oblastí preferuje stálou teplotu mezi 18-24 °C. Je důležité se vyhnout chladným průvanům a prudkým teplotním výkyvům. Pro prosperitu je klíčová i vysoká vlhkost vzduchu. Doporučuje se pravidelné postřikování listů a umístění rostliny na vlhký podnos s oblázky nebo vedle zvlhčovače vzduchu. Udržování vysoké vzdušné vlhkosti je také dobrým pomocníkem před napadení třásněnkami, které jsou bohužel častým návštěvníkem calathey. Pokud si uděláte každý týden čas na otření listů vlhkým hadříkem, můžete si napadení navíc všimnout včas a rázně zakročit.

Zalévání a hnojení

Zálivka má být pravidelná, ale zároveň byste se měli vyvarovat přelévání, což může vést k hnilobě kořenů. Calatheu zalévejte vždy když je substrát z poloviny proschlý. Rostliny preferují měkkou a nenachlazenou vodu. Hnojte během období aktivního růstu, tedy od jara do podzimu, vyváženým hnojivem na pokojové rostliny s pomalým uvolňováním a to maximálně jednou do měsíce.

Péče o kořeny a přesazování

Calathey mají mělké kořeny, proto je důležité dávat pozor při přesazování, aby nedošlo k jejich poškození. Přesazování by mělo probíhat každé 1-2 roky, když rostliny dosáhnou maximální velikosti v květináči a zároveň je již substrát vyčerpán ze svých živin. Použijte substrát bohatý na rašelinu a s dobrou drenáží (perlit, piniová kůra), abyste zajistili optimální zásobování kořenů živinami a vzduchem a správný odvod vody.

Pokud nevíte pro jakou calatheu se rozhodnout, pomůže vám článek tady.

Lucie Pluhařová
Lucie Pluhařová
Facebook
Twitter
LinkedIn

Připojte se zdarma k naší komunitě milovníků pokojových rostlin a nezmeškejte žádnou novinku!

Darujte znalosti, které vytrvají celý život

Obdarujte své nejbližší workshopem pokojovek a darujte znalosti, které neuvadnou. Naučím vás péči o rostliny tak, aby kvetly dlouhodobě, ať už je venku zima nebo léto. Bude to nejen o teorii, ale také se zamažeme od hlíny a já vás provedu vším, co k správné peči o pokojovky patří.

Kontakt

Nebo mi napište na email, instagram, facebook.

Pokud nemáte zrovna čas, nevadí.
Zanechte mi vaše tel. číslo a já se vám ozvu.

Přihlaste se k odběru

Připojte se zdarma k naší komunitě milovníků pokojových rostlin a nezmeškejte žádnou novinku!