Ceropegia woodii: svícník vám doma vytvoří kouzelné závěsy plné srdcí!

Ceropegia woodii, známá také jako "String of Hearts" nebo česky svícník, pochází původně z Jižní Afriky.

Obsah článku

Jedná se sukulentní rostlinu, která patří do čeledi Apocynaceae. Její výrazným znakem jsou malé, srdcovitě tvarované listy, které jsou světle zelené s bílými nebo světle růžovými proužky. Květy jsou drobné a mají trubkovitý tvar, fialové nebo růžové barvy. Krásním kultivarem je variegátní typ, který má na listech sytou růžovou a bílou barvu.

Světelné podmínky a teplota

Ceropegia woodii preferuje světlé a slunné stanoviště, ale zároveň je důležité chránit ji před přímým a intenzivním slunečním zářením. V létě je vhodné umístit ji na světlé místo, kde bude dostávat jemné ranní nebo večerní slunce. Můžete ji i letnit. Ideální teplotní rozmezí pro Ceropegia woodii se pohybují mezi 15-25°C. V chladnějším období zimy by měla být udržována spíše nižší teplota.

Zálivka a vlhkost

Ceropegia woodii je sukulent, což znamená, že má ráda spíše menší a pravidelné zálivku. Nechte substrát proschnout mezi zálivkami, zároveň zalévejte spodem – postavte rostlinu do nádoby s odstátou vodou na cca 10-15 minut a nechtě rostlinu aby si vodu sama nasákla. Zálivka horem a voda na listech může způsobovat uhnívání. V zimě je vhodné zálivku mírně omezit. Svícník není náročný na vzdušnou vlhkost.

Substrát

Zvolte dobře propustnou půdu bohatou na živiny. Přidání písku nebo perlitu může pomoci zlepšit odvodnění půdy a zabránit přemokření kořenů. Volte spíše menší květináč, ve kterém bude mít rostlina možnost se dobře prokořenit. Hnojte pouze jaro – podzim a to maximálně 1x za tři týdny.

Ceropegia woodii variegata - svícník
Svícník vytváří působivé šlahouny se srdčitými listy

Pokud dodržíte pár jednoduchých pravidel a dopřejete svícníku potřebné světlené podmínky a pravidelnou a mírnou zálivku, bude vám dělat nejen radost, ale bude i nádherným doplňkem vašeho interiéru. Pokud vás zajímají i jiné druhy svícníku, zkuste si pořídit ceropegia sandersonii. Jeho úchvatné květy ve tvaru padáku vás dostanou!

Lucie Pluhařová
Lucie Pluhařová
Facebook
Twitter
LinkedIn

Připojte se zdarma k naší komunitě milovníků pokojových rostlin a nezmeškejte žádnou novinku!

Darujte znalosti, které vytrvají celý život

Obdarujte své nejbližší workshopem pokojovek a darujte znalosti, které neuvadnou. Naučím vás péči o rostliny tak, aby kvetly dlouhodobě, ať už je venku zima nebo léto. Bude to nejen o teorii, ale také se zamažeme od hlíny a já vás provedu vším, co k správné peči o pokojovky patří.

Kontakt

Nebo mi napište na email, instagram, facebook.

Pokud nemáte zrovna čas, nevadí.
Zanechte mi vaše tel. číslo a já se vám ozvu.

Přihlaste se k odběru

Připojte se zdarma k naší komunitě milovníků pokojových rostlin a nezmeškejte žádnou novinku!