Ficus benjamina: klasika kanceláří i domovů která se neomrzí

Fíkus benjamín roste jako velký listnatý stálezelený strom v tropickém a subtropickém podnebí, původem je z Asie a Austrálie. Pěstuje se jako pokojová rostlina v domácnostech, kancelářích a v komerčních interiérových prostorech.

Obsah článku

Fíkus je známý svou dlouhověkostí, dožívá se 20 až 50 let. a může dorůstat úctyhodných velikostí.

Má štíhlé větve, které se klenou od světle šedého kmene, s hustými, lesklými tmavými listy. Pokud se fíkus benjamín pěstuje v interiéru, obvykle se střihem udržuje jeho tvar a velikost. Je to rychlerostoucí rostlina, kterou za správných podmínek přesazujte jednou ročně, ale pro nejlepší růst přesazujte brzy z jara. Jedná se o jedovatý druh.

Ficus Benjamina
Ficus Benjamina

Světelné podmínky

Benjamín potřebuje světlé místo s dostatkem nepřímého slunečního světla a i trochu přímého slunce po ránu či pozdním odpoledni. Ve své domovině se často pěstuje v polostínu, ale v interiéru potřebuje dobré světlo, aby se mu dařilo. Mějte na paměti, že tato rostlina velmi špatně snáší stěhování, a to i v případě, že se jedná o hledání lepších světelných podmínek, takže raději neexperimentujte a nesnažte se najít to správné místo, obzvláště pokud se rostlině daří.

Substrát

Vzdušný a dobře propustný substrát je základ. Použijte mix z piniové kůry, perlitu, kokosových vláken a rašeliny. Tato kombinace umožní správný odtok vody a přísun kyslíku ke kořenům. Kokosové vlákno naopak zajistí retenci potřebné vody. Pro ještě zdravější kořenový bal a lepší růst použijte do směsi také aktivní uhlí.

Zálivka a vlhkost vzduchu

Dbejte na to aby zálivka byla pravidelná a dodržujte ji. Benjamín by vám neměl přesychat ale zároveň ho nepřelévejte, oboje vede k opadání listů. Zalévejte když je substrát z poloviny proschlý. Vzdušná vlhkost by měla být spíše vyšší, i když se dokáže velmi dobře adaptovat i na nižší. Nezapomínejte jej pravidelně sprchovat tak, aby jste z listů omyli prach.

Hnojení

Obzvláště větší rostliny jsou náročné na živiny a potřebují dostatek hnojiva po celé vegetační období. Na začátku vegetačního období přihnojujte fíkus pomalu a během léta hnojte dvakrát do měsíce a jednou za dva měsíce na podzim a v zimě.

Opadávání listů u fíkusu benjamína

Nejčastějším problémem této pokojové rostliny je opadávání listů. Fíkusy mohou opadávat v důsledku jakéhokoli stresu, včetně:

  • Přesazování
  • nedostatku dusíku
  • přesušení
  • přelití
  • nedostatku světla
  • časté stěhování rostliny
  • umístění u topení či u průvanu

Pokuste se rostlině dát co nejstabilnější prostředí bez velkých výkyvů, které by mohly vést k opadání listů.

Ficus Benjamina
Ficus Benjamina
Lucie Pluhařová
Lucie Pluhařová
Facebook
Twitter
LinkedIn

Připojte se zdarma k naší komunitě milovníků pokojových rostlin a nezmeškejte žádnou novinku!

Darujte znalosti, které vytrvají celý život

Obdarujte své nejbližší workshopem pokojovek a darujte znalosti, které neuvadnou. Naučím vás péči o rostliny tak, aby kvetly dlouhodobě, ať už je venku zima nebo léto. Bude to nejen o teorii, ale také se zamažeme od hlíny a já vás provedu vším, co k správné peči o pokojovky patří.

Kontakt

Nebo mi napište na email, instagram, facebook.

Pokud nemáte zrovna čas, nevadí.
Zanechte mi vaše tel. číslo a já se vám ozvu.

Přihlaste se k odběru

Připojte se zdarma k naší komunitě milovníků pokojových rostlin a nezmeškejte žádnou novinku!