Fíkus je známý svou dlouhověkostí, dožívá se 20 až 50 let. a může dorůstat úctyhodných velikostí.
Má štíhlé větve, které se klenou od světle šedého kmene, s hustými, lesklými tmavými listy. Pokud se fíkus benjamín pěstuje v interiéru, obvykle se střihem udržuje jeho tvar a velikost. Je to rychlerostoucí rostlina, kterou za správných podmínek přesazujte jednou ročně, ale pro nejlepší růst přesazujte brzy z jara. Jedná se o jedovatý druh.
Světelné podmínky
Benjamín potřebuje světlé místo s dostatkem nepřímého slunečního světla a i trochu přímého slunce po ránu či pozdním odpoledni. Ve své domovině se často pěstuje v polostínu, ale v interiéru potřebuje dobré světlo, aby se mu dařilo. Mějte na paměti, že tato rostlina velmi špatně snáší stěhování, a to i v případě, že se jedná o hledání lepších světelných podmínek, takže raději neexperimentujte a nesnažte se najít to správné místo, obzvláště pokud se rostlině daří.
Substrát
Vzdušný a dobře propustný substrát je základ. Použijte mix z piniové kůry, perlitu, kokosových vláken a rašeliny. Tato kombinace umožní správný odtok vody a přísun kyslíku ke kořenům. Kokosové vlákno naopak zajistí retenci potřebné vody. Pro ještě zdravější kořenový bal a lepší růst použijte do směsi také aktivní uhlí.
Zálivka a vlhkost vzduchu
Dbejte na to aby zálivka byla pravidelná a dodržujte ji. Benjamín by vám neměl přesychat ale zároveň ho nepřelévejte, oboje vede k opadání listů. Zalévejte když je substrát z poloviny proschlý. Vzdušná vlhkost by měla být spíše vyšší, i když se dokáže velmi dobře adaptovat i na nižší. Nezapomínejte jej pravidelně sprchovat tak, aby jste z listů omyli prach.
Hnojení
Obzvláště větší rostliny jsou náročné na živiny a potřebují dostatek hnojiva po celé vegetační období. Na začátku vegetačního období přihnojujte fíkus pomalu a během léta hnojte dvakrát do měsíce a jednou za dva měsíce na podzim a v zimě.
Opadávání listů u fíkusu benjamína
Nejčastějším problémem této pokojové rostliny je opadávání listů. Fíkusy mohou opadávat v důsledku jakéhokoli stresu, včetně:
- Přesazování
- nedostatku dusíku
- přesušení
- přelití
- nedostatku světla
- časté stěhování rostliny
- umístění u topení či u průvanu
Pokuste se rostlině dát co nejstabilnější prostředí bez velkých výkyvů, které by mohly vést k opadání listů.