Při zahřátí perlitu do 850-900 °C voda obsažená v jeho struktuře začne prudce expandovat, což způsobí vytvoření mikroskopických bublin a perlit se zvětší na čtyřnásobek až dvacetinásobek svého původního objemu a vznikne tak velice lehký pórovitý materiál.
Perlit urychluje klíčení a zakořeňování a v rámci substrátů pro pokojovky zlepšuje provzdušňování, odvodňování a strukturu.
Jaké jsou hlavní výhody perlitu?
- zlepšuje provzdušňování a odvodňování lépe než vermikulit
- stimuluje zakořenění a silný růst
- udržuje vlhkost, ale nepromoká
- má téměř neutrální pH
- nerozkládá se
- neváže choroby, plísně, nepřitahuje hmyz a škůdce
- izoluje a minimalizuje teplotní výkyvy
- anorganický, sterilní a netoxický
Perlit vs. vermikulit
Vermikulit je stejně jako perlit přirozeně se vyskytující minerál, který se získává ze země, drtí a zahřívá při vysokých teplotách, aby se rozpínal a vytvářel lehký materiál. Hnědozlaté vločky absorbují vodu a rozpínají se.
Perlit i vermikulit se prodávají v zahradnických centrech a oba se používají v mixovaných substrátech pro pokojovky. Jejich vlastnosti jsou ale velmi jiné.
Protože vermikulit absorbuje vodu, je nejvhodnější používat ho u rostlin, které potřebují více vlhkosti a které snesou lehce vlhký substrát. Může se například jednat o kapradiny či druh Calathea. Protože perlit odvádí vodu a provzdušňuje, často se používá u kaktusů, sukulentů a hlavně rostlin, které potřebují mezi zaléváním vyschnout, například u rodu áronovitých.
Jaké množství?
Jak píšu výše, perlit je vhodný do substrátů pro rostliny, které potřebují řádný odvod vody od kořenů. Množství se uvádí 10-30% obsahu substrátového mixu, dle rostlin. Pokud sázíte málo zakořeněné rostliny, popřípadě rostliny s poškozenými kořeny, můžete zvolit větší množství perlitu v mixu.
Perlit se používá také jako médium pro zakořeňování čerstvých řízků, kdy redukuje možnost uhnívání.