Alocasia Dragon Scale – luxusní ozdoba každé sbírky

Alocasia Dragon Scale, oficiálním názvem Alocasia baginda 'Dragon Scale', má na listech žilkovanou strukturu, která připomíná dračí šupiny.

Obsah článku

Listy jsou houževnaté a mají pevnou horní stranu, jsou směrem ke středu tmavší. Mladé listy jsou světle zelené, ty nejstarší jsou temně zelené. Jedná se o kultivovanou odrůdu Alocasia baginda, která pochází z tropických lesů Bornea. Patří mezi krásné raritnější alokasie, která vyžaduje trochu detailnější péči.

I proto je Dragon Scale elegantní a výrazná rostlina, která bude ozdobou každého interiéru.

Zálivka a vlhkost vzduchu

Dragon Scale nevyžaduje příliš vlhký substrát. Zalévejte až když je vrchní vrstva substrátu řádně proschlá. Je ideální když rostlina rychle absorbuje vlhkost a zároveň voda rychle ze substrátu odteče. Nadbytečná voda u kořenů vede k jejich uhnívání. Naopak vyšší vzdušná vlhkost je základem úspěšného pěstování a neměla by klesnout pod 50-60%. Pokud takovou vlhkost doma nemáte, nechte v blízkosti rostliny odpařovat vodu z nádoby s oblázky, popřípadě doporučuji pořídit si zvlhčovač. Je také vhodné mít rostliny po skupinkách, kdy si tvoří vlastní mikroklima.

Světlo a umístění

Nejlepším světlem je nepřímé rozptýlené světlo, bez přímých slunečních paprsků. U okna na jih je důležité aby bylo světlo filtrované záclonou nebo aby rostlina nestála přímo u okna. V zimních měsících ji k oknu přibližte. Alocásie také velmi dobře rostou pod grow světly – tím ji můžete přisvěcovat v zimních měsících. Při každé zálivce rostlinu pootočte – tak aby rostla vyváženě na všechny strany. Ideální teplota ja kolem 23°C a rozhodně by neměla klesnout pod 15°C. Rostlinu držte dál od topení, klimatizace a okna se studeným průvanem.

Substrát

Substrát musí být dostatečně vzdušný, lehký a umožňovat správný odtok vody. Ideální je mix piniové kůry, rašeliny, kokosových chipsů a perlitu. Alocásii také velmi svědčí přidání aktivního organického uhlí. Možnost je namíchat také substrát pro monstery který alocásiím jako zástupcům z rodu aroidu také svědčí.

Extra tipy

Alocasie jsou náročné na změny, proto ji po přesazení čí přesunu dopřejte čas na aklimatizaci. Pokud rostlině žloutnou a umírají spodní listy, ale zároveň rostou nové, je to známkou výměny listů – běžné praxe u hlízovitých rostlin. Pokud tedy listy nevykazují jiný problém, nemusíte mít o rostlinu strach. Alocasia Dragon Scale ocení pravidelné sprchování listů – jsou velmi vrásčité a ukazuje se na nich prach a nečistoty. Pokud necháte rostlinu po osprchování dvě hodiny zavřenou ve sprše a dopřejete jí vysokou vzdušnou vlhkost, bude to pro ni extra dárek.

Alocasia Dragon Scale
Alocasia Dragon Scale

Lucie Pluhařová
Lucie Pluhařová
Facebook
Twitter
LinkedIn

Připojte se zdarma k naší komunitě milovníků pokojových rostlin a nezmeškejte žádnou novinku!

Darujte znalosti, které vytrvají celý život

Obdarujte své nejbližší workshopem pokojovek a darujte znalosti, které neuvadnou. Naučím vás péči o rostliny tak, aby kvetly dlouhodobě, ať už je venku zima nebo léto. Bude to nejen o teorii, ale také se zamažeme od hlíny a já vás provedu vším, co k správné peči o pokojovky patří.

Kontakt

Nebo mi napište na email, instagram, facebook.

Pokud nemáte zrovna čas, nevadí.
Zanechte mi vaše tel. číslo a já se vám ozvu.

Přihlaste se k odběru

Připojte se zdarma k naší komunitě milovníků pokojových rostlin a nezmeškejte žádnou novinku!